Skontaktuj się z nami:
E-mail: dezynfekcja@fortador.com
Telefon: 880 00 11 11

Dezynfekcja parowa w gastronomi – nie tylko do kuchni

Bezpieczeństwo i higiena przygotowywania posiłków w lokalach gastronomicznych są ściśle określone przepisami prawa. Konieczność codziennego utrzymywania czystości oraz dezynfekcji powierzchni roboczych to absolutna konieczność. Dezynfekcja parą wodną szczególnie sprawdza się w gastronomii, zwłaszcza że stosuje się ją nie tylko w pomieszczeniach kuchennych, ale szatniach pracowniczych oraz w częściach, przeznaczonych dla klientów. Efektowna dezynfekcja parowa w gastronomii to prawdziwa rewolucja. Dzięki niej placówki gastronomiczne mogą funkcjonować normalnie, bez konieczności zamykania lokalu na wiele godzin, jak ma to miejsce w przypadku dezynfekcji innymi metodami. 

Dezynfekcja parowa w gastronomii – gdzie oprócz kuchni?

Czystość sterylna w pomieszczeniach obróbki, gotowania oraz wydawania potraw jest absolutnie niezbędna. Przepisy sanitarne szczegółowo określają wymogi, gwarantujące bezpieczeństwo dla klientów lokali gastronomicznych. Podobnie jest z miejscem przechowywania żywności w gastronomii oraz pomieszczeniami, z których korzystają pracownicy (szatnie, szafki, toalety, stołówki). Gastronomia to również przestrzeń restauracyjna, z której korzystają klienci podczas spożywania posiłków. Dezynfekcja parowa przestrzeni restauracyjnej to znakomity wybór. Ta skuteczna, efektowna metoda eliminacji drobnoustrojów pozwala wyeliminować stosowanie detergentów oraz znacznie skraca czas, potrzebny do wykonania procesu dezynfekcji. Para wodna, stosowana na mokro i na sucho w zależności od potrzeb

Dlaczego dezynfekcja parowa? 

Przede wszystkim ze względu na najkrótszy czas realizacji w zestawieniu z innymi metodami dezynfekcji. Istotne znaczenie ma również brak detergentów, wpływających na smak potrawy. Wybierz dezynfekcje parową do gastronomii, a sala dla gości zostanie oczyszczona bardzo dokładnie. Zastosowanie pary wodnej w urządzeniu mobilnym związane jest z użyciem suchej/mokrej pary o ciśnieniu 16 BAR, wydobywającym się z silnika diesla/hybrydowego włoskiej marki Lamborgini. Niezawodne myjnie parowe gwarantują wysoka efektywność pracy. Fortador jako producent mobilnych myjni parowych gwarantuje szybką, skuteczną stuprocentowo dezynfekcję w trosce o zdrowie klientów lokali gastronomicznych. Para dzięki braku zastosowania środków chemicznych jest sposobem dezynfekcji, szczególnie docenionym przez osoby, zmagające się z uczuleniami oraz schorzeniami, przy których kontakt z silnymi substancjami chemicznymi jest niewskazany. Dezynfekcja parą jest bezpieczna w miejscach, używanych przez dzieci, np. na szkolnych stołówkach. 

Build according to norm and specification of